Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
ZlatnoHľadať
 
 

História obce

Trochu z minulosti obce

Vznik obce Zlatno sa spája s ryžovaním zlata v potoku Stránka. Prvú písomnú zmienku o obci Zlatno obsahujú zoborské listiny z roku 1156

Od 14. storočia patrila obec hradným pánom Gýmeša – Forgáchovcom. Ďalším údajom o histórii obce bola listina o ryžovaní zlata z roku 1424, keď toto právo získal zemepán a hradný pán  Mikuláš Forgách  z nánosov piesku v potoku Stránka ktorý pramení nad obcou v pohorí Tríbeč. Rod Forgáchovcov "vládol" obci až do začiatku 18.storočia.Neskôr obec patrila panstvu z Topoľčianok  a radu rehoľníkov Paulíniovcov z Lefantoviec.

K histórii obce Zlatno patrí aj neďaleká zrúcanina Čierneho hradu. Vznik tohto hradu sa odhaduje na koniec 12 storočia. Slúžil ako strážny hrad medzi hradmi Gýmeš a Hrušov. Zanikol v 14. storočí po tureckom nájazde. Dnes je zachovaná už iba malá klenba hradného múru. Je dokázané, že z hradu viedli podzemné chodby  do okolia, jedna taká je vraj aj pod obcou Zlatno, avšak zatiaľ neboli preskúmané. Viac info o Čiernom hrade nájdete na stránke www.ciernyhrad.sk

V chotári obce bola aj malá osada Rozskoš, ktorú vlastnil zemepán Jozef Jesenský. Ten tu v roku 1820 založil  prvý a najväčší európsky veľkosad s vinicou a gaštanicou. Ovocie a víno z tejto záhrady vyvážali vtedy do celého Rakúsko-Uhorska.V tom čase bola nad obcou pri horárni Kľačany i sklárska huta.

V období SNP bola obec významným strediskom partizánskej činnosti v Tríbeči.V zimných mesiacoch tu bolo vyše 1000 partizánov rozličných národností.Dňa 22.12.1944 tu havarovali dve sovietske lietadlá a na ich počesť je oblasti Dvanásta tabľa pamätník. Za aktívnu účasť obce v SNP dostala obec titul partizánska obec.


 
ÚvodÚvodná stránka